OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Karlovarský aragonitVřídelní činnost

Karlovy Vary jsou jedním z nejvýznamnějších nalezišť aragonitu neboli vřídlovce v Čechách. Setká se s ním snad každý návštěvník lázní.
Tento nerost je celá tisíciletí vylučován z horkých karlovarských pramenů. Dnes nejteplejší pramen známý jako „Vřídlo“ chrlí mocný proud vody do výše 3 až 4 metrů. Dosahuje teploty 72°C a jeho voda obsahuje spoustu rozpuštěných nerostných látek a plynů, především kysličníku uhličitého.
Při ochlazení se nerostné součástky z vody vylučují a usazují se.

Vzniká vrstevnatý vřídlovec, kterým se zanášejí potrubí lázeňských zařízení a který již v dávných dobách vyplňoval údolí říčky Teplé. Vytvořil klenbu, na které dnes stojí část města.

Vřídlovec je tvořen jemně vláknitým aragonitem s vlákny kolmými k vrstevní ploše. Jednotlivé vrstvičky vřídlovce bývají zpravidla rozmanitě zbarveny od bílé, růžové, přes okrovou do hnědé barvy. Zbarvení způsobuje vysrážený kysličník železitý. S tím, jak se mění jeho obsah ve vřídelní vodě, mění se i zbarvení vrstviček.
Především díky této vlastnosti se aragonit těší odvěké oblibě milovníků přírody. Aragonit vyloučený z vody karlovarských pramenů si u nás můžete zakoupit přímo jako jedinečný řez potrubím, které sloužilo v Karlových Varech téměř 80 let.

Karlovarský aragonit  Karlovarský aragonit

Karlovarský aragonit  Karlovarský aragonitk